Websitet anvender cookies. Læs mere... 
Blommenslyst Golfklub af 2014
Vis siden i mobilvisning
 
 
Aktuelt
Aktuelt

Status på 9-hulsbanen og 18-hulsbanen

18 - hulsbanen:

18-hulsbanen er åben for medlemmer og gæstespillere med gyldigt DGU kort og handicap på max. 53. Alle skal booke starttid på GolfBox og der bet ...læs mere

Oktober 1995 

Hjertesuk fra greenkeeperne

Det at være greenkeeper kan undertiden være et farligt job.
Det er tilsyneladende ikke alle, der ved, at greenkeeperne har førsteret til banen, når de arbejder, for ofte falder der bolde ret tæt på, hvor vi arbejder.

Her er et lille udpluk af udtalelser fra spillere, der har været ”tæt på”:

1. Det må du undskylde, jeg havde slet ikke set dig.
Det er nu en ret god undskyldning, som kan bruges flere stedet på vor bane, så måske skal vi lave nogle skilte, hvor der står:
Der arbejdes på banen !!

2. Det må du undskylde, jeg troede ikke, jeg kunne slå så langt.
Det ligner spilleren, der heller ikke kan vente med at slå, før de forangående er langt nok væk.

3. Og så denne her - det er nok den bedste:
Jeg arbejder ved jordstakken til højre for anden fairway. En spiller kommer over til mig og siger:
”Jeg har vist nok en bold liggende her”
”Nå”, siger jeg så, ”jeg har ikke hørt nogen råbe FORE”.
”Nej, den var ikke så hård!”

Jeg er sikker på, at han aldrig har fået en bold i hovedet, og jeg ønsker naturligvis ikke ondt over andre, men hvis jeg en dag blev dømt til at vælge den næste, der skulle rammes af en bold, vil jeg tro, at ham, der her er beskrevet, har gode chancer for valg.

Det er en god regel, at man først slår ud imod en greenkeeper, når han har tilkendegivet, at det er i orden. Hvis bolden så tager retning imod ham, skal der råbes FORE, fordi det kan være meget svært at se en bold, der kommer imod én.

Greenkeeperne

 
Blommenslyst Golfklub   -   Vejruplundvej 20   -   5491 BlommenslystTelefon: 65 96 71 20       E-mail: info@blommenslyst-golf.dk   Kontakt Webmaster   Administration   Golfbox   Søg  Sitemap
Webdesign: aeconsultPowered by Archturus CMS